Genel

Adım Adım Saç Ekimi İşlemi ve Merak Edilenler

Saç ekimi, saç dökülmesi ya da kaybı yaşayan herkesin başvurabileceği cerrahi operasyon sürecine verilen addır. Yalnızca erkekler değil, ince saçlara sahip kadınlar ya da kafa derisi kaybı ya da deri yanması sebebiyle saçlarını kaybeden insanlar da saç ekimi işlemini tercih edebilirler.

FUE Saç Ekimi Nedir?

Saç ekiminin gelişimi çok eskilere dayansa da dünyada günümüzdeki gibi saç ekimi 1990’lı yılların ortalarında kullanılmaya başlamıştır. 1990’llarda FUT metodu ile gerçekleştirilen saç ekimi, 2000’lerin başlarında geliştirilen ve 2005 yılından sonra kullanılmaya başlayan FUE yöntemine yerini bırakmıştır. O tarihlerden bu yana küçük yeniliklerle sürekli gelişme göstermiş ama FUE usulünün temel prensipleri değişmemiştir. Günümüzde hâlen en gelişmiş saç ekimi tekniği olarak kullanılmaya devam etmektedir.

FUE, saç ekiminde en son ve en gelişmiş tekniktir. Saç dökülmesi yaşayanlar, FUE tekniğiyle doğal görünümlü saçlara sahip olabilir.

FUE metodunun özelliği az iz bırakması, hızlı iyileşme sağlaması ve başarılı bir operasyon olmasıdır. FUE yönteminin birkaç isimle anılan çeşitleri vardır.

  • Klasik FUE (Mikromotorlu)
  • Robotik FUE
  • DHI Saç Ekim (Choi implanter ile yapılan FUE)
  • Safir FUE (Safir uçla yapılan FUE)

Son yıllarda geliştirilen safir uçlarla uygulanan FUE saç ekimi yöntemi daha başarılı sonuçlar ortaya koyarken bunun sebebi daha pürüzsüz bir materyal olan safir ile açılan kanalların daha hızlı iyileşmesi ve daha az iz bırakmasıdır.

Saç Ekimi İşleminde Ağrı Olur Mu?

Anestezi uzmanı gözetiminde yapılan sedasyonla saç ekimi öncesi lokal anestezi işlemleri bile hissedilmez; böylece daha konforlu, acısız ve ağrısız saç ekimi gerçekleşir. Saç ekimi işlemleri zaten çok ağrılı bir işlem değildir; iğne korkusu olan kişiler için daha konforludur. En az düzeyde hissedilen ağrı, bu metotla neredeyse tamamen sıfıra indirilmiştir. Ağrısız saç ekimi ve acısız saç ekimi işlemleri günümüz tıp olanakları sayesinde artık mümkündür.

Sedasyon; kişiye özel ayarlanabilen, etkisi ölçülebilir, sedatif ilaçlarla bütün reflekslerin korunduğu, derinliği kontrollü olarak ayarlanabilen bir uyku hâlidir.

Sedasyon, çocuklarda bile kullanılabilen saç ekiminde ağrıyı sıfır seviyesine indiren bir metottur. Ancak sedasyon hasta tarafından istenmeyebilir. Bu, tamamen kişinin kendi inisiyatifine bırakılmalıdır.

Saç Ekimi Temel Aşamaları

Saç ektirme uygulamalarının bütün tekniklerinde temel ilkeler vardır. Bunlar:

1.Saç köklerinin toplanması

  • FUT: Deri kesiti ile saçların topluca alınması
  • FUE: Saç köklerinin teker teker alınması

2. Greftlerin (saç kökleri) özel solüsyonda bekletilmesi

3. Kanalların açılması

4. Köklerin ekilmesi

Saç Köklerinin Toplanması

FUE’nin en belirgin özelliği saç köklerinin tek tek toplanmasındaki estetik başarıdır. Bu yenilik FUT tekniğinin tamamen kaybolmasına sebep olmuştur. FUT tekniğinde ense kısmından kesilerek alınan deri parçasından saç kökleri dilimlenerek elde edilirken FUE tekniğinde ise saçlar silindirik iğnelerle tek tek toplanır, böylece tahribat azalır.

Saç köklerinin büyüklüğüne göre 0,7 mm ile 0,9 mm ya da saç kökleri 3-4-5 saç telinden oluşan biri için 1,0 mm’lik iğnelerin kullanılması önemlidir. İğnelerin keskinliği ve tek seferlik kullanımı uygulamanın başarısını materyal bakımından etkileyen önemli bir özelliktir. Saç köklerinin açılarına uygun çıkarılmasını sağlar, köklerin zarar görmesini engeller. Öyle ki, aşırı kıvırcık saçları birinin u-greft diye tanımlanan kökü alınırken kıvrımlı şekliyle zarar vermeden alan iğneler bile vardır. Hastanın durumuna göre bütün bunlar operasyon öncesinde doktor tarafından planlanır.

Kanalların Açılması

Kanalların açılmasında FUE tekniğinde metal yani çelik slitler kullanılıp saçın doğal yönüne uygun bir kesi oluşturulur. Bu durumda ekilen saçlar, doğal yönlere göre büyür.

Saçların yönü kanal açılıp meydana getirilirken saçların deriye göre açısı ekim sırasında dikkat edilecek önemli bir konudur.

FUE’de kanal açılmasında genellikle çelik bıçaklar kullanılır. Bu sırada çeliklerin birkaç yüz kanal açıldıktan sonra değiştirilmesi gerekmektedir. Safir FUE uçları ise daha pürüzsüz ve keskin olduğundan böyle bir problem görülmez. Her hasta için saç köklerinin kalınlıklarına bağlı olarak birkaç farklı uç kullanımı yeterlidir. Ancak her ucun bir hasta için kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Saç Köklerinin Ekilmesi

Köklerin ekimi aşamasında doğru yönlerle açılan kanallara saçların 40-45 derecelik açılarla tek tek yerleştirilmesi gerekir. Her üç aşamanın da kendine has incelikleri olmakla birlikte en önemli inceliğin tecrübe olduğu da su götürmez bir gerçektir.

Yara izi bırakmadan ve dikiş gerektirmeden gerçekleşen saç ekim tekniği FUE’dir!

Foliküler Ünite Ekstraksiyon ya da diğer adıyla FUE tekniğinde gelişmiş safir uçlar kullanılmaktadır.

Yukarda listelenen tüm işlemler Da Hair Transplant Saç Ekim Merkezi bünyesinde, uzman bir ekip tarafından uygulanmaktadır. Eğer siz de saç ektirme konusunda kararsızlık yaşıyorsanız çekinmeyin, ister websitemizdeki formu doldurun, ister doğrudan telefonla ulaşın, sorduğunuz tüm soruları uzman ekibimiz yanıtlasın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir